انجمن علمی حسابداری دانشگاه آزاد اهواز
انجمن علمی حسابداری دانشگاه آزاد اهواز
 
تاريخ : جمعه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۱
 در حقيقت، حسابداري يك فناوري و مجموعه‌اي از مقررات است كه همه سيستم‌هاي مالي بر مبناي آن است و هر رويدادي در جامعه به سيستم مالي بستگي دارد. حسابداران (حسابدار رسمي)، كارشناساني هستند كه قوانين و مقررات را به عنوان مرجع رويدادهاي مالي به كار مي‌گيرند. از آغاز شكل‌گيري جوامع متمدن، حسابداران و حسابداري نقش مهمي را بازي كرده‌اند. نقش موثر حسابداران امروزه تقريبا در كليه تصميمات داخلي و بين‌المللي غيرقابل انكار است. آنها مشاوراني امين براي كارهاي اجرايي هستند. انواع ويژگي‌هاي مورد نياز براي موفقيت عبارتند از: خلاقيت، راه‌حل‌يابي براي مشكلات، تفكر راهبردي، اخلاقيات و تسلط و مهارت در روابط شخصي. اينها انواع ويژگي‌هايي هستند كه صاحبان واحدهاي تجاري آنها را در يك مشاور امين (حسابدار) جست‌وجو مي‌كنند.
به طور كلي، سوء‌تفاهم‌هاي زيادي از نقش حسابدار و حسابداري در جامعه وجود دارد، كه برخي از آنها رفع مي‌شود:
درك عموم اين است كه يك حسابدار روي صندلي مي‌نشيند، اعداد و ارقام را در يك ماشين حساب محاسبه مي‌كند، ولي حقيقت بيانگر آن است كه حسابدار در جست‌وجوي منفعت - هزينه در تركيب كانال‌هاي توزيع متعدد است.
درك عموم اين است كه حسابدار، فردي منزوي است، ولي حقيقت حاكي از آن است كه حسابدار شخصي است كه بيشتر وقتش صرف ارتباطات رو در رو مي‌شود تا بتواند راهبردهاي واحد انتفاعي و موقعيت آن را بررسي كند.
درك عموم اين است كه حسابدار يك عامل خودكار است، در حالي كه حسابدار مي‌تواند به عنوان يك مقام ارشد اجرايي به خوبي ايفاي نقش كند.
درك عموم اين است كه حسابدار وقت زيادي صرف مي‌كند، ولي حقيقت بيانگر آن است كه حسابداران معمولا در دوره‌هاي گزارش‌دهي و تنظيم اظهارنامه‌هاي مالياتي، ساعات زيادي كار خواهند كرد كه اين دوره‌هاي پرفشار كاري با دوره‌هاي كم‌فشارتر جبران خواهد شد.
درك عموم اين است كه حسابداران تحت فشار زيادي كار مي‌كنند، ولي حقيقت اين است كه بيشتر اين فشارها از تعهد شخصي (اخلاق حرفه‌اي) براي انجام اين مسووليت‌ مهم ناشي مي شود و براي بيشتر حسابداران اين فشارها خوشايند است.
درك عموم اين است كه حسابداران پاداش متوسطي براي كارشان دريافت مي كنند، در حالي كه حرفه حسابداري هميشه پاداش‌دهي مالي داشته است.
درك عموم اين است كه حسابداري با چالش‌هاي كوچكي رو‌به‌رو است و علت آن اين است كه در كلاس‌هاي دانشگاهي، حسابداري با دفترداري اشتباه گرفته مي‌شود. حقيقت اين است كه حسابداري عبارت است از: استفاده از اطلاعات مالي براي كمك به هدايت راهبردهاي واحد تجاري در بالاترين سطح ممكن.
از اين رو، سوء‌تفاهم‌هاي زيادي از نقش حسابدار و حسابداري در جامعه وجود دارد؛ بخشي از آن به اين علت است كه حسابداران به محرمانه بودن اطلاعات صاحبكار (امانتداري) احترام مي‌گذارند و تا حد ممكن مي‌كوشند تا كمتر در مورد كارشان صحبت كنند. حسابداران خيلي محافظه‌كارانه با عموم صحبت مي‌كنند، به اين ترتيب غالبا يك تفاوت كلي بين درك عموم از نقش حسابدار و حقيقت وجود دارد، ولي مالكان واحدهاي انتفاعي براي احتياطي كه حسابداران اعمال مي‌كنند، پاداشي قائل هستند.
در واقع، يك حسابدار در هر رويداد تجاري قابل ملاحظه حداقل با يك وكيل برابر است، به طوري كه وكيل واحد انتفاعي را در امور حقوقي همراهي مي‌كند، در حالي كه حسابدار نيز اطلاعات مورد استفاده سرمايه‌گذاران، بانك‌ها و مالكان را اعتبار مي‌بخشد. حسابداران مسووليت‌ دارند به اهداف واحد تجاري به دقت توجه كنند و دليل آن اين است كه بيشتر حسابداران در نهايت رييس‌ امور مالي، رييس امور اجرايي يا رييس‌ اصلي شركت‌ها مي‌شوند.
حسابداران به عنوان مشاوراني امين و با احتياط واحد تجاري، در جامعه از احترام برخوردارند.
به طور خلاصه حرفه حسابداري، حرفه‌اي براي بهترين و مستعدترين دانش‌آموختگان و كساني است كه از ورود به آن بهره‌مند مي‌شوند. اگر شما خلاقيت و تفكر راهبردي در مورد تصميم‌گيري‌هاي مالي داريد، مي‌توانيد به حرفه حسابداري وارد شويد.
*مدرس دانشگاه و كارشناس بازار سرماي

*نظام‌الدين ملك‌آرائي
يكي از وظايف جوامع حرفه‌اي معرفي حرفه مربوط به عموم است. جرايد، راديو و تلويزيون نقش اساسي در نيل به اين هدف دارند. اگرچه در معرفي حرفه‌ حسابداري به عموم، كوشش‌هاي چشمگيري در سال‌هاي اخير به وسيله جرايد به ويژه روزنامه دنياي اقتصاد صورت گرفته است اما نقش راديو و تلويزيون در اين ارتباط كمرنگ بوده است.
 خوشبختانه شبكه‌هاي 1 و 5 تلويزيون ضمن پوشش خبري مراسم خاكسپاري استاد اخلاق مصطفي علي‌مدد با ظرافت خاص اهميت حساب و حسابداري را به شكل حرفه‌اي و به زبان ساده طي برنامه‌اي ويژه‌ پخش كردند كه خواص را پسند آمد و عوام نيز معني‌اش را درك كردند. آنچه در زير آمده است خلاصه مطالبي است كه در روز پنج‌شنبه 18 خرداد ماه از برنامه «درشهر» شبكه 5 پخش شد كه مطالعه‌ آن مي‌تواند براي كساني كه اين برنامه را نديده‌اند مفيد باشد:
«در نظر مردم كوچه و بازار حسابدار كسي است كه تمام طول روز حساب‌هاي صاحبكار خود را نگه مي‌دارد. شايد اين تعريف ساده درباره‌ افرادي كه قرن‌ها پيش از اين در يونان باستان حساب‌هاي دولتي را نگهداري مي‌كردند و به آنها لقب نگارنده داده شده بود صحيح باشد؛ اما امروزه با توجه به رشد تصاعدی شركت‌ها و تحول جديد در شكل كار موسسات، شكل حسابداري هم بسيار متحول شده است. امروزه علم حسابداري از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. حسابداري مادر علوم است چراكه حساب، رياضي، منطق، جامعه شناسي، اقتصاد و بسياري از علوم، همگي از معامله و دادوستدهاي ابتدایي نشات گرفته‌اند خصوصا در كشور رو به رشد و در حال توسعه مثل ايران اهميت و لزوم علم حسابداري در نظم بخشيدن به امور سازمان‌ها و تاثير آن در پيشرفت كشور غيرقابل انكار است. بزرگاني هم هستند كه دلسوزانه در عرصه علم حسابداري فعاليت كرده و جزو مفاخر اين مرز و بوم به حساب مي‌آيند. آنهايي كه اخلاق حرفه‌اي و امانتداري جزو لاينفك زندگيشان است...
* حسابدار رسميارسال توسط aehdaa

اسلایدر